Agroturystyka

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Zabytki Cerkwie Anusin - cerkiew św. św. Kosmy i Damiana

Anusin - cerkiew św. św. Kosmy i Damiana

Email Drukuj PDF

Cerkiew w AnusinieCerkiew stoi w Anusinie, ale parafia nosi nazwę Telatycze (patrz niżej). Zabytkowa cerkiew pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana została wybudowana w latach 1902-1904. Obok cerkwi leży tajemnicza kamienna płyta z na wpół zatartym napisem, będącym połączeniem znaków cyrylicy i znaków greckich. Koło cerkwi jest chrzcielnica postawiona nad strumieniem (patrz niżej). W 2011 roku cerkiew została wyremontowana. Zmieniono dach, elewację zewnętrzną i pomalowano ją na brązowy kolor.

 

Cerkiew stoi przy drodze z Wilanowa do Siemichocz. Od cerkwi odchodzi droga do Werpola. Te okolice to pozostałość po dawnej Puszczy Mielnickiej.

Wnętrze cerkwi

Cerkiew przed remontem

Chrzcielnica nad strumieniem

Na pobliskim cmentarzu znajduje się cerkiew pw. Ścięcia Głowy Jana Chrzciciela zbudowana w 1930 r.

Nieopodal w pobliskim lesie stoi >>> niewielka kapliczka, którą ufundowała właścicielka dóbr telatyckich hrabina Maria Potocka w II poł. XIX w. Było to wotum aby zahamować pomór bydła w swoich majątkach.

Telatycze są jedną z trzech parafii prawosławnych gminy >>> Nurzec Stacja, obok >>> Grabarki i >>> Żerczyc. Położone dziesięć kilometrów na północny wschód od Góry Grabarki obejmują Tymiankę, Siemichocze, Wólkę Nurzecką, Piszczatkę, część Wilanowa, Anusin, Stołbce, Litwinowicze, Werpol, Borysowszczyznę, rozrzucone w promieniu ośmiu kilometrów od telatyckiej cerkwi. Nazwa Telatycze pochodzi od rodu Telatyckich, mających tu swą posiadłość. Z ich fundacji wzniesiono w Telatyczach cerkiewkę. Wizyta dekanalna w 1725 roku pozostawiła opis ówczesnej skromnej świątyni Wniebowstąpienia Pańskiego: "Cerkiewka była prosta, bardzo mizerna, między słupy deskami zarzucona, bez podłogi, miejscami słomą, miejscami niebem pokryta. W tej szopce okienko jedno bez szkła. Na dzwonnicy dzwonków dwa, a u ołtarza malutki jeden".

Po przyłączeniu unitów do prawosławia rozpoczęto budowę nowej cerkwi. 21 czerwca 1902 r. położono kamień węgielny pod istniejącą obecnie cerkiew św. św. Kosmy i Damiana. Proboszczem był wtedy Konstanty Sawicz, starostą Fiodor Mazuruk. Byli oni budowniczymi tej cerkwi wraz z Joachimem Michalkiewiczem z Kamieńca Litewskiego. Krzyże na kopułach postawiono 26 września 1902 r. Pierwszym proboszczem parafii był Gieorgij Kowalewski. Grodzieńskie Diecezjalne Wiadomości z 1913 roku publikują obszerny opis uroczystości jubileuszowych 300-lecia panowania domu Romanowych, obchodzonych w telatyckiej cerkwi i w szkole w Siemichoczach. W cerkwi tej do dziś znajduje się przed ikoną zaprestolną łampada z wygrawerowaną datą koronacji cara Mikołaja I - rok 1896. Wielki wpływ na kształtowanie parafii w Telatyczach miało bractwo cerkiewne. Integrowało wiernych, stanowiło nośnik tradycji i duchowości.
źr. Przegląd Prawosławny 2(224) luty 2004

 
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


176524
Dziś15