Agroturystyka

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przyroda Rośliny Czasznica miskowata

Czasznica miskowata

Email Drukuj PDF

Czasznica miskowata (Calvatia cyathiformis (Bosc) Morgan)

czastnica miskowata Gatunek grzybów należący do rodziny purchawkowatych (Lycoperdaceae). Siedliska kserotermiczne, nasłonecznione, na suchych, piaszczystych glebach.
Czerwona Lista - E–wymierający - krytycznie zagrożony.

 

 

Po raz pierwszy grzyb ten zdiagnozował w roku 1811 Louis Augustin Guillaume Bosc, nadając mu nazwę Lycoperdon cyathiforme. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w roku 1890 Andrew Price Morgan przenosząc go do rodzaju Calvatia. Nazwę polską nadała Wanda Rudnicka-Jezierska w 1991 r.

czastnica miskowata

Owocnik

Duże, o średnicy 6–12 cm i wysokości do 10 cm, mniej więcej kulisty, lub odwrotnie gruszkowaty. Posiada szeroką podstawę, z której wyrasta gruby sznur grzybniowy. U młodych owocników kapelusz biały, omszony lub szorstki. Podczas dojrzewania owocnika pęka dużymi, nieregularnymi i odpadającymi płatami odsłaniając cienkie wewnętrzną osłonę kapelusza. Początkowo wnętrze kapelusza jest białawe, potem ciemnieje i podczas pękania  jest już szarobrązowe z purpurowym odcieniem. Rozpada się, aż do podglebia odsłaniając glebę.

Ważne! dla grzybiarzy. Młode owocniki, o jeszcze białym wnętrzu, są jadalne. (Według portalu https://grzyby.pl).

Zarodniki kuliste, o rozmiarach 3–6 μm, pokryte kolcami o długości 0,5–1 μm. Włośnia o średnicy 2,5 μm i ścianie grubości około 0,5 μm, gładka lub bardzo drobno chropowata, słabo rozgałęziona.

Występowanie

Poza Antarktydą czasznica miskowata występuje na wszystkich kontynentach. W Ameryce Północnej jest częsta (poza zachodnim wybrzeżem), w Europie znana jest w niektórych tylko krajach. W Polsce do 2003 r. podano tylko dwa jej stanowiska. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status E – gatunek wymierający. Saprotrof. Owocniki pojawiają się na otwartych, suchych i nasłonecznionych terenach, wśród roślinności kserotermicznej.

Gatunki podobne:

Czasznica olbrzymia (Calvatia gigantea) odróżnia się nie tylko większymi rozmiarami, ale także bardziej gładką i bardziej białą powierzchnią owocnika.

Purchawka oczkowana (Lycoperdon utriforme). Owocnik po dojrzeniu pęka tylko na szczycie, wskutek czego nie powstaje z niego tak płytka miska, jak u czasznicy miskowatej.

(źr. Wikipedia)

 
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


177285
Dziś46